Charm of Light


Herşey internette gördüğüm bir fotoğraf ile başladı. İlk görüşte aşk derler ya bu da öyle bir şey. "İşte bu! Bunu yapmalıyım!" dersiniz. Hemen neler yapılabileceğini hayal eder ve üzerinde düşünmeye başlarsınız. İşin de en keyif veren kısımlarından biridir hayaller.

Whisper of the Pines


Önümüzdeki haftalarda eklenecektir.

The Crag


Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni tasarımlar yapmak üzere ekiple kolları sıvadık. İyi bir tasarımın en önemli aşamalarından olan tema seçiminde yine yüzlerce doğa fotoğrafı, sanatsal çalışma ve film karesi inceledim.

Valinor


Önümüzdeki haftalarda eklenecektir.

Karidesevi


Önümüzdeki haftalarda eklenecektir.

Stairway to Heaven


Gerçekten cennete giden bir merdiven olsa sizce bu nasıl görünürdü?
Masmavi ve parlak bir gökyüzü,  yeşilin en güzel tonlarına sahip düzlükler... Biz bir senaryo canlandırdık zihnimizde ve bunu kendi dilimizle, sanatımızla  dört cam arasına sığdırmaya çalıştık.

Plateau


Yağlı boya tablosundan dört cam arasına yolculuk…
Bitkili tank tasarımlarında su üstü alan tanklidinin, son birkaç yıldır uluslararası camiada etkili bir akım haline geldiği aşikar. Buna etki eden en büyük faktör ise uluslararası tasarım yarışmaları. Bu yarışmalarda fark elde etmek adına çeşitli kozlara sahip olmanız gerekiyor.

History of Owachomo


Su altında bir köprü…
Oldum olası coğrafi oluşumları merak edip araştırmalar yaptım, ilgi çekici olanların üzerine gidip daha çok bilgi topladım. Doğanın her hamlesi mucizelerle dolu. İnsan eli değmemiş muazzam yapılar, bilimin bile açıklayamadığı oluşumlar, benzersiz manzarala ...

İmbat


Sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatacak hoş bir esinti...
ADist olarak ülkemiz ve dünyadaki diğer tasarımcılardan en önemli farkımız; farklı konseptleri, farklı denemeleri en gerçekçi biçimde ortaya koymak oldu. Yine bu düşünceler içerisinde aklımızda bir deniz efekti yapmak ve bunu en güzel biçimde su altında kullanmak vardı.

Storm Valley


Fırtına vadisi...
Yurdumun en taze doğasına sahiptir fırtına deresi, fırtına vadisi… Yemyeşil, ıslak ve yeşilin en güzel kokusuna sahip tadına doyulmaz bir doğa…Gürültüsüyle dinlendiren dereleri olan bir sisler ülkesi adeta…

The Lane


Ayakkabı kutusundan da küçük akvaryum olur mu? Olursa içine neler sığar?
Ağaçlar, dağlar, tepeler, yollar… Her biri odalarımıza sığacak şekilde küçülse isteriz bazen. Yoğun ve yorgun, şehir yaşantısından uzak, temiz havada yüksekten izlemek isteriz yeşilin manzarasını. Bu güzelliklerin odamıza sığmasından daha öte bir arzunuz oldu mu hiç ? Benim oldu… Küçük bir sehpanın üzerinde hayal ettim tüm bu yazdıklarımı…

Mystic Forest


Gizemli bir orman konsepti...
2010 IAPLC Birincisi Pavel Bautin'in tankı beni şok ettikten sonra orman konsepti bir tank kurmayı hep istemiştim. İlk esin kaynağım o tank oldu diyebilirim. Octopus'un tanklarında kullandığı şelale ve dere efektleri de beni inanılmaz etkiliyordu. Orman ve dere çıkış noktam oldu.

Lake Breeze


 

Shiratani Ravine

 

Yakushima adasından bir orman konsepti

Bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar ya da tanklarına fazla zaman ayıramayanlar genelde düşük destekli (low-tech) tankları tercih ediyorlar. Bu tankla, low-tech tankların tasarımına dair güzel bir örnek oluşturmayı amaçladık.

The King of Amazon


Bir Serrasalmus rhombeus biyotopu

Biyotop, doğada belli özellikleri ile birbirinden ayrılan yaşam alanlarını belirten bir terimdir. Bu alanları simüle eden çalışmalar, biyotop tasarımları olarak adlandırılırlar. Bu tasarımların en önemli özellikleri; görsellik, tasarım materyalleri ve barındırdıkları canlılar ile bu canlıların ihtiyaçlarını karşılama yönünden doğaya en yakın sistemler olmalarıdır.

Little Canyon


Farklı bir Iwagumi
Japonca'da "Kaya Formasyonu" anlamına gelen Iwagumi; Japon felsefesi ve bahçe düzenleme sanatında önemli bir yere sahip olup temelde kayaların ön planda olması ve sadeliğiyle öne çıkan bir Aquascaping stilidir. ADist olarak bu stilde de bir tasarımımızın olmasını istememiz üzerine bu tank hayata geçti.

Our Preciousss...


Yüzüklerin Efendisi’nden bir Hobbit evi konsepti

Su altında bir hobbit evi hatta köyü kurmak Batuhan Bayram'ın uzun süreden beri düşündüğü bir şeydi. İlk işimiz yine hem filmden hem de internetteki kaynaklardan hobbit evleri ve köyünün ayrıntılarını incelemek oldu. Bu konuda birçok fotoğraf ve video topladık.

Welcome to Pandora


James Cameron'ın Avatar'ından Pandora gezegeni

2009 yılı sonunda gösterime giren Avatar filmini çoğumuz biliyoruz. Filmin geçtiği Pandora gezegeni, fantastik yapıları ve olağanüstü orman görüntüleriyle filmi izleyen doğaseverleri mest etmişti. Bizde ADist olarak buradan hareketle Pandora temalı bir tank oluşturmaya karar verdik.

Orinoco's Beauty


Orinoco nehrini andıran bir paludaryum

Paludaryumlar, sucul bir ortamda bulunan öğeleri (sucul canlılar vb.) içerirken aynı zamanda ek bölümleri sayesinde su üzerine ilişkinde doğal öğeleri (toprak, kara bitkileri, çeşitli amfibi ve böcekler gibi) içerirler. Bu anlamda paludaryumları doğadaki su kenarlarına benzetmek mümkündür.

Clouded Field


Klasik tarzda bir üçgen tasarım

Bitkili tasarımlar, canlı sucul bitkiler ile oluşturulurlar. Dolayısıyla bu çalışmaların en güzel görünümlerine ulaşması, aylar süren bir bitki gelişimine ve çoğalmaya bağlıdır. Bu tankta gelişim sürecini neredeyse ortadan kaldıracak çok bol ve yeterli boyutta bitki kullanımı ile özel dikim teknikleri uygulandı.

 

Kategoriler

Arşiv